Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25199)

Македонскиот производ (не) е продукт од Македонија?!

Користењето на придавката „македонски“, особено за означување на потеклото на производите, како проблем е неосновано запоставуван и иако е суштински, сѐ уште кај нас...

Мешков и Алборг дебитанти во четврт-финалето

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ Со победата над украинскиот првак Мотор со 30-23 во реваншот од осминафиналето во Лигата на шампионите (ЛШ), ракометарите на белорускиот...

Пет нови руски оружја за Денот на победата над фашизмот, 9...

Воената парада што секоја година на 9 мај се одржува во Москва, со која се одбележува советската победа над фашизмот, и годинава ќе биде...

Павлов ќе настапи на силен олимписки тест-турнир во Париз

Во олимписката категорија на Павлов (до 67 кг) ќе настапат 14 каратисти, поделени во две групи. Турнирот е и проба пред квалификацискиот турнир за...

По Марс, се разгорува трката и за Месечината

По педесет години, трката за Месечината повторно се разгорува, со тоа што неколку држави и приватни компании веќе ги најавија своите мисии. По успешното...

ЕП 2020 – нова возбудлива страница од приказната на „Панини“

Кога првпат почнале да продаваат сликички во 1960 година, браќата Бенито и Џузепе Панини никогаш не ни сонувале дека нивната компанија еден ден ќе...

Корона-кризата се одрази и врз читањето кај децата

Следејќи го трендот во изминатите неколку децении, УНЕСКО очекуваше понатамошно опаѓање на бројот на деца во светот под минималното ниво за течно читање во...

Се најавува систем за автоматско одредување офсајд?

Автоматски значи дека сигналот оди директно до часовникот на линискиот судија и му кажува дали е офсајд. Во моментот имаме ситуации кога играчите се...

Одливот на мозоци нова пандемија за Европа

Нови работни места се отвораат со забрзано темпо во Источна Европа, што би можело во иднина скапо да ја чини Европската Унија, велат Нима...

САД го претвораат Пацификот во база за битка со Кина

Откако многу години постојано беа вклучени во копнени операции, американскиот марински корпус се враќа на своите корени како поморска експедициска сила, и тоа на...