Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25199)

Нега и убавина

Тинктура од коприва против првут Копривата може да се јаде, а од неа се прават чај, сок што го намалува воспалението, помага при проблеми со...

Стрип од првата едиција за Супермен продаден за 3,25 милиони долари

Стрипот во кој првпат се појавува херојот Супермен е продаден за 3,25 милиони долари. Оваа сума покажува дека акциониот стрип број 1, кој се...

Џони Деп и Леонардо ди Каприо живеат во најеколошки домови

Во домот на Ди Каприо сè е изградено со водење сметка за одржливоста на животната средина и со користење еколошки материјали Познатите личности се грижат...

Можни грешки при вежбањето

Вежбањето е потребно, тоа е факт, но притоа се создаваат и некои проблеми кога правиме грешки за време на физичката активност. Имено, вежбањето носи многу...

Кoрoнавирусот го поттикна велосипедизмот

Според Европската велосипедска федерација, лани градовите потрошиле милијарда евра на велосипедски мерки поврзани со ковид-19, создавајќи најмалку илјада километри велосипедски патеки Кога пандемијата на коронавирусот...

„Временските граници не постојат“, изложба во „Ко-ра“

Временските граници не постојат“ е насловот на меѓународната изложба на која учествуваат чешко-македонските уметници: Ленка Сарова Малиска, Карел Штаинер и Петра Јовановска. Изложбата е...

Дела на Златко Крстевски на фестивал во Индонезија

Македонскиот уметник Златко Крстевски учествуваше со свои дела на меѓународниот фестивал „Силдефест“ - Семаранг, во Индонезија, организиран од Академијата за ликовна уметност при тамошниот...

Заврши снимањето на „Празникот на хризантемите“

Во Македонија деновиве заврши снимањето на долгометражниот дебитантски игран филм „Празникот на хризантемите“ на младиот украински режисер Симон Мозгави, во продукција на „Мејнстрим пикчрс...

Шигирскиoт идол е двојно постар од египетските пирамиди

Нова студија покажа дека најстарата дрвена статуа на светот е постарa отколку што првично се мислеше Шигирски идол, тотем висок 2,80 метри, составен од 10...

Панорама / Златни соседи

Белград - Во Србија од 12 април ќе можат да се отвораат трговските центри, а од 19 април и да се вратат учениците во...