Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25100)

Бисер по бисер течно, за да ни остане вечно

Писателот за деца Васил Мукаетов неодамна бројот на своите авторски дела го зголеми со три нови книги. Станува збор за насловите: „Од згода до...

Домување

Џимиринките имаат сличен состав со чија-семето Во последниве години чија-семето е неопходен дел од трпезата на секој што се грижи за својата исхрана и е...

„Respect“ на Арета Френклин химна на родово нееднаквите

Арета Френклин, кралицата на соул-музиката, добитничка на 18 награди „греми“ и единствена пејачка на сите времиња чии песни сто пати биле на топ-листите на...

Петиција за спас на Преспанско Езеро

Активисти на граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ до Владата и до Министерството за животна средина и просторно планирање поднесоа 5.522 потписи од петицијата „Барање за...

Четири вежби што секој може да ги направи дома

Физиотерапевтите советуваат четири вежби за кои сметаат дека секој би требало да ги направи во својот дом. Тоа се вежби што ги зајакнуваат мускулите,...

Саудиска Арабија постепено се преориентира кон зелениот водород

Блискиот Исток сфати дека нафтата сѐ помалку ќе му носи приход Саудиска Арабија, земја на нафтата, гради град на иднината во пустината за 500 милијарди...

Занимливости

„Ангкор ват“ - најголемата религиозна градба во светот „Ангкор ват“ е огромен религиозен комплекс што се состои од неколку храма, а се простира на два...

Панорама / Наталитетот е на село

Љубљана - Главниот словенечки епидемиолог Марио Фафангел ја напушти работната група на Министерството за здравство што ја советува Владата за мерките за борба против...

Хрватска бележи европски скок на заболени лица

Хрватска Од сите земји-членки на Европската Унија, Хрватска бележи најголем број на новозаразени случаи од коронавирусот последнава недела, објави „Индекс.хр“. Таа се наоѓа на петтото...

Воената неутралност ќе се дефинира со закон

Србија кон крајот на минатата година ги усвои Стратегијата за национална безбедност и Стратегијата за одбрана, во која воената неутралност се поврзува и со...