Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24951)

Европол вклучен во заштита на јагулите

Запленети повеќе од две илјади килограми стаклена јагула. Поради зголемениот шверц со овој вид риба, Европол организира низа операции за негово спречување. Таквиот вид...

Спортски новости

Надал и Гасол собраа 14 милиони евра на донаторската сметка за борбата против коронавирусот Шпанскиот тенисер Рафаел Надал и кошаркарската НБА-ѕвезда По Гасол, кои во...

По една деценија економска експанзија, Америка влегува во рецесија

Соединетите Американски Држави во февруари влегоа во рецесија, по 128 месеци експанзија, соопштија група економисти во САД, а го пренесе Си-ен-ен. Според американскиот медиум,...

Најмногу вредат Мбапе, Стерлинг, Санчо…

ФУДБАЛ - РАНГ-ЛИСТА НА ЦИЕС Вкупно 22 фудбалери од најсилните пет првенства во Европа имаат проценета вредност од повеќе од 100 милиони евра, објави Интернационалниот...

Ако треба да се употреби алгоритам, Серија А може да нема...

ФУДБАЛ - ОДРЕДЕНИ НАЧИНИТЕ ЗА ЗАВРШУВАЊЕ НА СЕЗОНАТА Ако првенството во Италија пак биде прекинато, ќе се игра плејоф за првак и плејаут за опстанок,...

Макпетрол ја освои рекордната 20-та титула

КУГЛАЊЕ Со освојувањето на титулата во домашното првенство, кугларите на Макпетрол станаа апсолутни рекордери според вкупниот број освоени домашни титули и според вкупниот број титули...

Ќе се додели „златната копачка“, Левандовски води

ФУДБАЛ По дискусиите во рамките на Европските спортски медиуми (ЕСМ), беше решено да се продолжи со рангирањето за „златната копачка“ за најдобриот стрелец во домашните...

Бекер, Иванишевиќ, Лендл… ќе држат приватни тениски часови

Целта на ова е да се соберат пари за оние тренери што се најмногу погодени од пандемијата на коронавирусот и од прекинот на професионалните...

Околу моjот свет никогаш не изградив никаков ѕид

Петар Андоновски, писател Низ животот секогаш чекорев разголено, само така можеме да ги победиме стравовите и предрасудите, не со ѕидови околу нас. Како писател, секогаш...

Mакедонски пoети на онлаjн читање во Италиjа

Македонските поети Елена Пренџова, Игор Крајчев, Филип Димкоски и Ѓорги Калајџиев, заедно со уште четириесетина поети од Јапонија, Аргентина, Виетнам, Колумбија, Канада, САД, Русија,...