Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24951)

Козметички производи што не треба да се нарачуваат преку интернет

Онлајн купувањето за мнoгумина претставува уживање, пред сѐ бидејќи не сe чека во редови, пребарувањето е едноставно и нема вработени што го следат секој...

Лејди Гага прва на топ-листата „Билборд 200“

Откако им се врати на корените, односно на денс-музиката со албумот „Chromatica“, Лејди Гага се искачи на првото место на американската топ-листа „Билборд 200“,...

Какви тајни откриваат мозаикот и натписот „Чувајте се од кучето“

Мистериите на Помпеја Античкиот римски град Помпеја, кој бил покриен од вулкански пепел по ерупцијата на вулканот Везув пред речиси две илјади години, е уникатно...

Телефонски броеви се достапни за пребарување на Гугл

Нема ништо ново во тоа дека апликацијата Воцап се бори со безбедносните проблеми. Независниот сајбер-експерт од Индија и ловец на багови Атул Џaјарам тврди...

Атиџе ја сними „Чекор по чекор“ во дует со Васил Чамов

Атиџе Муратова, главната хероина на документарниот филм „Медена земја“, добитник на две номинации за „оскар“, деновиве е во Скопје, каде што во студиото „Сити...

Тест: Колку сте навистина стари

Одвојте малку време и напор, одговорете на прашањата, со малку додавање и одземање ќе стигнете до вистинскиот број на вашите години. Возраста на вашето...

Единственоста на бугарскиот јазик меѓу антимакедонизам и русофобија

Нова бугарска политичка линија за македонското прашање (4) „Нова Македонија“ во неколку продолженија донесува извадоци од книгата „Македонското прашање од 1994 до денес - комунизмот...

Партиите не ги пријавуваат донациите

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Финансискиот извештај на политичките партии за 2019 година што е објавен од Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина покажува дека некои...

Се бара компромис по две децении од Кумановскиот договор

СРБИЈА Повлекувањето на високите царини за српските производи го отвори процесот за наоѓање решение за косовскиот спор, две децении по потпишувањето на Кумановскиот договор Пред 21...

Занимливости

Озерск, со кодно име Град 40, е забранет град во кој била развиена советската програма за нуклеарно оружје. Денес е едно од најзагадените места...