Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24907)

Билтен

Уапсен синот што го убил таткото кај Клиничкиот центар Полициски службеници од СВР-Скопје го уапсија Д.А.(24), кој во неделата навечер на улицата Бигла, во близината...

Вербата опаѓа, но верата и надежта остануваат

Дали религиите воопшто, верските институции и верниците се погодени од коронавирусот и како се одразува тоа на нивното суштествување? Дали пандемијата на коронавирусот ќе...

Жените најчести жртви на семејно насилство

Според официјалната статистика на Министерството за внатрешни работи, најчести сторители на семејно насилство се мажите. Во 2017 година, како насилници се покажале вкупно 838...

Детскиот канал на МРТ го привлече вниманието на најмладите гледачи

Специјализираниот канал за детска програма на Македонската радио-телевизија - МРТ 5, од минатата недела, почна да ја емитува својата програма. Овој нов предизвик за МРТ,...

Издателството „Феникс“ отвори креативна домашна работилница

Издавачката куќа „Феникс“ на својот сајт www.feniks.net.mk отвори специјален едукативен и креативен портал, наречен Креативна домашна работилница. Во услови на изнудена и привремена изолација, сите граѓани,...

Дрогба ја понуди сопствената болница за справување со коронавирусот

Поранешниот фудбалер на Челси, Дидие Дрогба (42), активно се вклучи во борбата против коронавирусот во своето родно место Абиџан (Брегот на Слоновата Коска). Под...

Книгата се раѓа кога ќе се улови инспирацијата!

Балкански писатели за деца во „Колибри“: Сафета Осмичиќ, Босна и Херцеговина Денеска, драги наши читатели, ви претставуваме уште една авторка од нашата рубрика „Балканските писатели...

Повеќе ѕвезди заминуваат во пензија

Повлекување од терените, меѓу другите, најавија Штербик, Томас, Сулиќ, Булатовиќ... РАКОМЕТ Поради пандемијата на коронавирусот, ракометната сезона 2019/2020 ќе остане запаметена како сезона со предзнаците недоиграна,...

Кал, трева и пластика – еволуцијата на фудбалскиот терен

Со подобрувањето на терените последниве години, како да се заборавија деновите на кал до колена зиме или прашина напролет и налето, иако тоа не...

Цреша

Низ страниците на литературата за деца: „Далечни проблесоци“ на Бистрица Миркуловска Под куќата на Петревци се виши едно старо црешово дрво. Го засадил дедо Петре...