Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24413)

И тишината е музика

Џон Кејџ (1912-1992) е композиторот што го внел можеби најавангардниот и најреволуционерен музички израз во класичната музика. Дотогашните композитори (барем повеќето од нив) често...

Во Галичник започна 29-та Меѓународна ликовна колонија

Во селото Галичник, од денеска до 22 август, ќе се одржува 29-та Меѓународна ликовна колонија, на која учествуваат шест странски и тројца македонски уметници:...

Одлична посетеност на годинашното „Охридско лето“

Полни гледалишта, квалитетна програма наменета за публика од сите возрасти, настани што долго ќе се паметат донесе годинашното 58. издание на фестивалот „Охридско лето“,...

Рубенс – сликар на скици во „Прадо“

Во музејот „Прадо“ во Мадрид завршува изложбата „Рубенс. Сликар на скици“. Рубенсовите големи религиозни и историско-алегориски композиции денес се сметаат за највисок дострел на фламанското...

Затворените грчки војници се вратија дома

По пет месеци минати во затвор во Турција, двајцата грчки војници што во март залутаа на турска територија, минатата ноќ се вратија во Грција...

Арифи: Преговарачкиот процес е клинички мртов

Шефот на преговарачки тим на Приштина, Авни Арифи, изјави дека преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина е веќе некое време клинички мртов, за што,...

Дачиќ: Не може да има промени на граница што не постои

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека се согласува со германската канцеларка Ангела Меркел дека нема да има промена на границите на Балканот. -...

Раст на прометот во индустријата од 11,9 отсто во првото полугодие

Прометот во индустријата во првата половина од годинава бележи раст од 11,9 отсто. Раст на прометот во индустријата е евидентиран и во јуни во...

Опаѓа ли американската светска хегемонија?

Натамошниот развој на настаните што директно имаат врска со одредувањето на степенот и нивото на американската светска хегемонија, на која светот не само што...

Победоносните отстапки на Трамп

Дали Доналд Трамп ќе отстапи од трговската војна со Кина или ќе победи? Одговорот е дека најверојатно двете работи ќе се случат. Карактеристичната секвенца...