Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24347)

Може ли мигрантската криза да ѝ пресуди на ЕУ?

Германците даваат само 30 отсто шанси да опстане шенгенот, а ако пропадне шенгенот, тоа ќе значи и почеток на крајот на ЕУ, предупредуваат тие Евроскептици,...

Музичари од четири континенти гости на „Оф-фест 2018“

На затворање на фестивалот, кое ќе се одржи од 31 мај до 5 јуни, ќе настапи Уму Сангаре, најголемата африканска пејачка, која доаѓа од...

„Ганс енд роузис“ – последните гитарски хардрок-херои

Групата во текот на својата музичка кариера продала 110 милиони албуми, а во 2012 година е примена во „Рокенрол-куќата на славните“ „Ганс енд роузис“ или...

„Дхаммапада“ на Буда првпат преведена на македонски

„Дхаммападата“ може да се сфати и како еден патоказ, кој ни укажува на тоа дека ние самите на себеси сме си господари, заштитници и...

Детските родендени се за забава, а не за покажување

Во трката да ги задоволиме луѓето околу нас, често забораваме што е навистина важно. За роденденот на децата потребна е добра забава, а не...

„Шепотот на Данте“ – втора книга на Силвија Митевска

По првата збирка раскази ,,Додека Данте спие“, објавена 2015 година, која имаше голем успех кај читателската публика, писателката Силвија Митевска ја објави втората збирка...

Кои се најпосакуваните и најумните жени на антиката?

Ако може да се суди по копиите на Праксителовата скулптура, Афродита била многу убава: сите статуи ја прикажуваат со рамен нос, тркалезна вилица, слатки...

Белград и Приштина не соработуваат околу убиството на Ивановиќ

Убиството на српскиот политичар во Косовска Митровица, Оливер Ивановиќ, сѐ уште не е расветлено иако поминаа пет месеци кога врз него беше извршен атентат...

Руско-кинеските стратегии за проектот „Белене“

Ова ќе ѝ биде трет обид на бугарската влада за рестартирање на нуклеарката во последните 20 години, но остануваат истите прашања околу тоа колку...

Зошто старите луѓе се повознемирени?

Со возраста многу карактерни особини стануваат понагласени и повоочливи во споредба со помладата возраст. Затоа старите луѓе може да бидат потешки за соживот, за...