Ознака: дизајн

Нови дизајнери во „Лаб дизајн маркет“

Викендов во изложбениот салон и заедница на македонски дизајнери и занаетчии „Лаб дизајн маркет“ се одржа промоција на новите дизајнери што ќе се приклучат...

Делата на 30 дизајнери на изложбата „Најдрагиот Пинокио“

Прослава на Денот на италијанскиот дизајн Амбасадата на Италија во Скопје и ИТА Скопје, во соработка со Националната галерија на Македонија, организираат прослава на Денот...

Австралија ќе ја менува банкнотата од пет долари

Австралија ќе ги замени своите банкноти од пет австралиски долари со портретот на кралицата Елизабета Втора со нов дизајн кој ќе ја одразува и...

Конкурс за дизајн на корици за романи

Издавачката куќа „Арс ламина – публикации“ ги поканува илустраторите и дизајнерите на возраст до 35 години да достават предлог-дизајни на корици за шест романи...

„Скала магазин“ со прва групна изложба во КСП Центар – Јадро

Под слоганот „Затоа што вашата уметност припаѓа во галерија, а не на инстаграм!“ „Скала магазин“ ја претставува првата групна изложбена поставка на авторски дела...

Шестгодишно успешно патување во светот на креативноста и дизајнот

Меѓународниот институт за мода „Изет Цури“ ја завршува академската година со изложбата „Мода во сликарството“ Програмата на институтот е направена според искуствата на водечките светски училишта,...

Како најлесно до луксузен дом

Познатата дизајнерка на ентериер Шерил Ајзен, која уредува луксузни вили и куќи на познати sвезди, советува кои се златните правила при уредувањето на домот...

Розовите лулашки на американско-мексиканската граница прогласени за дизајн на годината

Ако ѕидовите обично се прават да ги разделуваат луѓето оваа инсталација на розови лулашки на американско-мексиканската граница успеа да ги спои луѓето од двете...

Стариот дизајн на Фејсбук целосно исчезнува во септември

Класичниот приказ на Фејсбук, интерфејсот со познатата сина навигациска лента на врвот, ќе исчезне засекогаш во септември. Фејсбук на страницата за поддршка наведува дека сите...

Софата – кралица на дневната соба

Домување Поради тоа што се во тренд, но и поради практичноста денес дневните соби почесто ги опремуваме со аголни гарнитури отколку со двоседи и троседи....