Фото: принтскрин

Австралија ќе ги замени своите банкноти од пет австралиски долари со портретот на кралицата Елизабета Втора со нов дизајн кој ќе ја одразува и почитува историјата на домородната култура на континентот, објави денеска Националната банка на земјата.

– Одлуката уследи по консултациите со федералната влада, која ја поддржува промената – се вели во соопштението, пренесува Ројтерс.

Додаваат дека од другата страна на банкнотата, како и досега, ќе има слика од парламентот.

Откако австралиската влада ја поддржа одлуката, потегот да се прекине традицијата на австралиски шеф на држава да се занимава со ова прашање веќе предизвика жестока дебата.

Австралискиот опозициски водач Питер Датон зборуваше набргу по соопштението во четвртокот на радио станицата 2GB во Сиднеј.

– Мислам дека тоа е уште еден напад врз нашите системи, врз нашето општество и нашите институции – рече Датон.

Австралиската монархистичка лига исто така не одобри, обвинувајќи го Албанес – кој долго време се залагаше Австралија да стане република – за „поткопување на австралиската демократија“.