Ознака: грчки медиуми

Грчки медиуми: Мицкоски трипати ја нарече неговата земја Македонија

На употребата на името Македонија и тоа како што пишуваат „трипати“, грчките медиуми го ставаат акцентот во текстовите за говорот во Собранието на мандатарот...

Грчки медиуми: Мицкоски заклетвата ќе ја даде со уставното име

Изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на новата влада Христијан Мицкоски поврзани со името, поднесениот предлог за новиот владин состав, како...

Вчерашната изјава на претседателката Силјановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Изјавата на претседателката Гордана Силјановска Давкова дека таа лично „не мисли дека го крши Уставот и не мисли дека неупотребувањето на уставното име може...

Грчките медиуми со реакција за употребата на терминот „Македонија“ од страна...

„Провокација од Силјановска“ е коментарот на дел од грчките медиуми во текстовите за инаугурацијата на новата претседателка Гордана Силјановска Давкова поради употребата на терминот...

Засрамена е ЕУ за бенчмарк – примерите на Радев за човекови...

Изнесените ставови на бугарскиот претседател во грчки весник, за непочитување на основните човекови права во Македонија, предизвикаа лавина реакции кај меѓународните правни експерти за...

Грчките медиуми ѝ посветија внимание на посетата на отец Партениј кај...

Посетата на епископот Антаниски и игумен на Бигорскиот манастир г. Партениј во придружба на монаси и монахињи и приемот кај вселенскиот патријарх Вартоломеј е...

Преспанскиот договор доминира во грчкото известување за изборите

Преспанскиот договор, новото име и одзивот на гласачите се главни теми во известувањето на грчките медиуми за првиот круг од претседателските избори во Македонија. „Претседателска...

Пари од грчки тајни фондови за македонски медиуми?

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на...

Референдумот во Македонија најважна вест во грчките медиуми

„Одзивот е клучот“, „Гори сојузот Ципрас - Каменос“, „Бура во Атина од референдумот - трилер во Скопје“, „Референдум за двајца (Заев - Ципрас)“, „ЕУ...

Грчките медиуми ја пренесуваат анкетата за референдумот во Македонија

„Анкета - ПЈРМ: Водство на оние што би гласале „да“ на референдумот“; „Со 41.5% е во предност „да“ за прашањето за името на ПЈРМ,...