Ознака: гласање

Милошоски, Митревски и Бендевска кандидати за потпретседатели на Собранието, седум поранешни...

Пратениците Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митревски од СДСМ и Весна Бендевска од ЗНАМ се кандидатите за потпретседатели на Собранието, кои денеска ги утврди...

До 11 часот на гласање излегле 16,46 отсто од гласачите во...

До 11 чaсот, од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките места, гласале 743 односно 16.46 отсто од избирачите, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Во...

ДИК: Излезноста до 9 часот е 7,22 отсто

Излезноста на седумте избирачки места каде денеска се прегласува за парламентарните избори до 9 часот е 7,22 проценти, соопшти Државната изборна комисија. Оттаму информираат дека...

Гласаат болните, изнемоштените и затворениците пред утрешното прегласување за парламентарните избори...

Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска гласаат болни и изнемоштени лица, како и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните...

Таравари: Ова ќе биде историска победа на Албанците во Македонија

Гостиварскиот градоначалник и кандидат за претседател во првиот круг од коалицијата ВЛЕН/ВРЕДИ, Арбен Таравари на гласање дојде со потесното семејство и порача дека по...

Пендаровски: Секогаш бев оптимист и по резултатите од првиот круг

Актуелниот претседател на државата и кандидат за втор мандат Стево Пендаровски денеска гласаше на избирачкото место 2489 во МЗ Автокоманда во општина Гази Баба. -...

Болните, затворениците и лицата во старските домови први гласаат на двојните...

Во пресрет на двојните избори - вториот круг од претседателските и парламентарните избори (8 мај), денеска во земјава ќе гласаат болните и изнемоштени лица...

Неопходна промена на системот на гласање за дијаспората

Принципот на еднаквост, дека гласовите на дијаспората вредат еднакво и имаат иста тежина при пребројувањето во вкупната сума на гласачките ливчиња во избирачките кутии,...

До 18 часот гласале 47,61 отсто, ДИК ќе ги соопшти првичните...

До 18 часот до Државната изборна комисија пристигнати се податоци за излезност на гласачите од 1.200 избирачки места. Од вкупно запишани 612.850 гласачи на...

Одзивот до 17 часот изнесува 44,18 отсто, за околу девет отсто...

До 17 часот во првиот круг од претседателските избори, своето право на глас го оствариле 397.612 избирачи, или 44,18 отсто. Како што соопшти претседателот на...