Ознака: гласање

Училиштата во северно Косово одбиваат да се отворат за гласањето за...

Централната изборна комисија на Косово објави дека само десет гласачки центри од вкупно 43 се достапни во четирите северни општини, населени со мнозинско српско...

Изнемоштените и болните до полноќ можат да се пријавуваат за гласање...

Изнемоштените и болните лица до полноќ можат да се пријавуваат за гласање на претседателските избори закажани за 24 април. - Избирачот кој не е во...

26 милиони луѓе првпат ќе гласаат на изборите за Европскиот парламент

Изборите за Европскиот парламент во јуни ќе бидат многу важни, смета Цирил Штокељ, директор на Директоратот за комуникации на Европскиот парламент, пренесе „Анадолија“. Според него,...

Дијаспората ќе гласа за претседател, за пратеници нема доволно пријави

Вкупно 2.954 наши иселеници се пријавиле за гласање во странство на претстојните претседателски и парламентарни избори годинава. Од вкупниот број пријави, според податоците од...

Со измените на Изборниот законик нема целосно да се реши проблемот...

Техничкиот премиер Талат Џафери смета дека со измените во Изборниот законик нема целосно да се реши проблемот со валидноста на докумените на граѓаните во...

СБ на ОН ќе гласа за прекин на огнот во Газа...

И покрај противењето на американската влада, Советот за безбедност на ОН сè уште планира утре да одржи гласање за прекин на огнот во Газа,...

Трамп поднесе жалба до Врховниот суд за поништување на забраната за...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп поднесе жалба до Врховниот суд на Соединетите Држави да го спроведе неговото учество на првичните избори во државата Колорадо,...

Ватикан: Жени првпат ќе гласаат на седницата на Бискупскиот синод

На жените првпат ќе им биде дозволено да гласаат на седницата на Бискупскиот синод на Римокатоличката црква, што почнува денеска во Рим. Со потег без...

Постигнат е договор за зголемување на лимитот за задолжување на САД,...

Американскиот претседател Џо Бајден потврди дека постигнал договор со претседателот на Претставничкиот дом на републиканците, Кевин Мекарти за зголемување на границата на долгот од...

До 11 часот нема ни 9% излезеност на изборите во Бугарија,...

Речиси 9% беше одѕивот на гласачите во 11 часот - објави заменик-претседателот и портпарол на ЦИК на Бугарија Росица Матева, за бугарската НоваТВ. - Излезноста...