Ознака: вулкан

Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се...

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптираше во неделата, исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздух и слевајќи се кон Атлантскиот...

Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните власти. „Лавата веќе ‘проголта’ 20...

Вулкан на Исланд еруптира веќе шест месеци

Денеска се навршуваат шест месеци од ерупцијата на вулканот што ги фасцинира набљудувачите во близина на главниот град на Исланд, Рејкјавик, јавуваат локалните медиуми. Првата...

Ерупција на вулкан во Гватемала, властите го запреа сообраќајот

Поради ерупцијата на вулканот Пакаја во Гватемала, властите денеска го затворија аеродромот, а авионите прекриени со пепел беа паркирани на терминалите. Вулканот, кој се наоѓа...

Ерупција на вулканот Етна, осум села покриени со пепел и камења

Спектакуларен портокалов облак од пепел и лава се крена над сицилијанските села минатата ноќ по ерупцијата на Етна. Ова е 10-та голема ерупција на Етна...

Ерупцијата на вулканот Синабунг во Индонезија ги покри со пепел околните...

Вулканот Синабунг во Индонезија еруптира исфрлајќи вулкански материјал во височина од пет илјади метри, со што околните села беа покриени со пепел. Никој не е...

Спектакуларна ерупција на Етна

Вулканот Етна, висок 3.324 метри, е еден од најактивните во светот. Вулканот повторно беше активен завчера, а поради исфрленото количество на чад и пепел,...

Евакуација во Индонезија по вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат. Евакуирани се околу 2.800...

Опасност од ерупција на вулканот Гримсвотн на Исланд

Научниците на Исланд го подигнаа нивото за закана од ерупција на вулканот Гримсвотн, предупредувајќи дека постојат повеќе индиции дека наскоро би можело да дојде...

Ерупција на вулкан на островот Јава

Вулканот Мерапи на индонезискиот остров Јава еруптираше утрово. Над градот Столо се надвија чад и пепел висок, поради што е затворен аеродромот на овој густо...