Ознака: вулкан

Еруптираше вулкан на исландскиот полуостров Рејкјанес

Вулкан на полуостровот Рејкјанес на Исланд еруптираше по четврти пат од декември, исфрлајќи големи количини лава во воздухот, што предизвика евакуација на локалните жители...

Еруптираше вулкан на Исланд, лавата стигна до градот Гриндавик

Состојбата по вулканската ерупција на Исланд е драматична, бидејќи во близина на градот Гриндавик се отвори нова пукнатина, а меѓу зградите почна да се...

Вулкан на Камчатка исфрли облак од пепел во височина од 10...

Вулканот Безимијани на рускиот полуостров Камчатка исфрли облак пепел висок околу 10 километри. Руските геолози објавија и фотографии од лава и испарувања кои излегуваат од...

Вулканот Килауеа на Хаваите повторно е активен

Вулканот Килауеа на Хаваите повторно почна да исфрла вулкански гасови, објави Американскиот геолошки институт (УСГС). Поради активноста на Килауеа подигнато е нивото на тревога на...

Еруптира Мауна Лоа, најактивниот вулкан на светот

Американската геолошка служба денеска соопшти дека синоќа се активирал најактивниот вулкан во светот, Мауна Лоа на Хаваи. Ерупцијата на вулканот Мауна Лоа почна синоќа во...

Река лава и пепел исфрлени во ерупцијата на Етна

Италијанскиот вулкан Етна, највисокиот и најактивниот вулкан во Европа, синоќа еруптираше на спектакуларен начин, осветлувајќи го небото во ноќта со светло-црвена растопена лава. Ерупцијата, со...

Вулканот на Ла Палма исфрла лава со месеци

Илјадници жители на шпанскиот остров Ла Палма денеска добија наредба да останат дома поради „екстремно лошиот“ квалитет на воздухот, што беше предизвикан од речиси...

Спасувачите се пробиваат низ пепел во трката за спас на преживеаните...

Спасувачите во Индонезија продолжуваат да се пробиваат низ густите слоеви пепел во трката за пронаоѓање на преживеаните по ерупцијата на вулканот Семеру во саботата,...

Лошото време ја отежнува потрагатa по ерупцијата на вулканот Семеру

Спасувачките тимови се мачат со лошите временски услови во областа Самбервулух, додека се обидуваат да ги извлечат жртвите од урнатините, откако вулканот Семеру во...

Најмалку 14 лица загинаа во вулканска ерупција на островот Јава

Најмалку 14 лица загинаа во ерупцијата на вулканот Семеру на индонезискиот остров Јава, а околу 1,3 илјади луѓе се евакуирани, соопшти Агенцијата за ублажување...