Ознака: вулкан

Обвивка од пепел околу вулканот Таал

  Ерупцијата на вулканот Таал во близина на главниот град на Филипините, Манила,  исфрли лава прекривајќи ги околните села со обвивка од пепел.   

Вулканот Таал ги стресе Филипините

Ерупцијата на вулканот Таал во близина на Манила исфрли лава, а местата во непосредна близина ги покри со пепел. Аеродромот во главниот град на...

Манила стравува од „експлозивна ерупција“ по будењето на вулканот Таал

  Филипинските власти наредија тотална евакуација на безмалку половина милион луѓе во главниот град Манила, откако вулканот Тaал исфрли лава, како и пепел на далечина...

Попокатепетл еруптираше исфрлајќи пепел и камења

Вулканот во Мексико еруптираше и исфрли камења кои одлетале на оддалеченост од 1,6 километри, соопшти мексиканската Национална служба за цивилна одбрана. По ерупцијата, над вулканот...

Нов Зеланд уште ги брои жртвите од вулканската ерупција

Бројот на загинати во ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд се зголеми на 19, откако синоќа почина уште едно лице во болницата во Окланд,...

Може ли да се предвидат вулканските ерупции?

По загубените животи во ерупцијата на најактивниот вулкан на Нов Зеланд, се поставува прашањето зошто на туристите воопшто им било дозволено да го посетат Повеќе...

Нов Зеланд тагува додека трае тешката мисија

  Семејствата и пријателите на жртвите во вулканската ерупција на Нов Зеланд која се случи во понеделникот, тагуваат по нивните најблиски на церемонија наречена „Каракиа“....

„Ерупцијата на вулканот во Нов Зеланд беше како сцена од Чернобил“

Полицијата вели дека нема преживеани на островот и дека се можни нови жртви меѓу хоспитализираните лица со тешки изгореници Бројот на жртви во ерупцијата на...

Бегство од новозеландскиот „Чернобил“ низ пламен и пепел

Туристите трчаа кон морето за да се спасат и да ја измијат пепелта од нивните тела, соблекувајќи ја облеката зафатена од огнот, по големата...

Најмалку пет жртви во ерупција на вулкан во Нов Зеланд

На островот повеќе нема знаци на живот, според полицијата на Нов Зеланд Најмалку пет лица настрадаа, а повеќе други се водат како исчезнати по ерупција...