Ознака: вселенско истражување

Телескопот „ХВО“ ќе бара егзопланети слични на Земјата

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА откри нови податоци за наследникот на вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“. Новиот проект е првично проценет на 10 милијарди...

Маск е убеден дека „Старшип“ наскоро ќе го исполни неговиот сон...

Американскиот милијардер и извршен директор на „Спејс екс“, Илон Маск, верува дека луѓето ќе стигнат на површината на Марс до крајот на ова десетлетие,...

Вселенското летало „Надеж“ на Обединети Арапски Емирати влегло во орбитата на...

Првoто вселенско летало на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), „Надеж“, успешно влегло во орбитата на Марс по седуммесечно патување, со што се овозможува да испраќа...

Ракетниот човек се враќа на планетата измачена од заразата

Не беше познато за ковид-19 кога командирот на Интернационалната вселенска станица ја напушти Земјата Кога рускиот астронаут Олег Скрипочка последен пат стапна на Земјата, во...

Америка цели кон ресурсите на Месечината

Употребата на ресурси од Месечината и другите небесни тела е поддржана со указот потпишан од страна на американскиот претседател Доналд Трамп. - Американците треба да...

Вселената не е крајната граница туку новиот Див Запад

Вселената не е само крајната граница, туку и голем бизнис. Потенцијалните награди од оваа наскоро трилион долари вредна индустрија се огромни - но само...

САД си поставија нова цел во вселенската трка со ривалите од...

Обидот да се направи американска ракета за воени вселенски мисии претставува најнов фронт за враќањето на ривалството од Студената војна  Форин полиси Како што Русија и...

Кинеска сонда слета на „темната“ страна на Месечината

Кинеската сонда денеска успешно слета на „темната“ страна на Месечината, објавија државните медиуми, поздравувајќи го ова историско слетување како важен чекор за кинеската вселенска...