Ознака: врнежи

Повисока просечна температура и променет режим на врнежи

Досега експертите и институциите неколкупати посочија дека во Македонија е променет режимот на врнежи, а температурата е порасната за степен и половина. Игор Костовски,...

Следува период на променливо време со повремени врнежи од дожд

И во следните денови под влијание на циклонска активност од запад времето ќе се задржи променливо и ќе има повремени врнежи од дожд. Наместа...

Повремени врнежи од дожд и релативно топло време

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со повремени врнежи од дожд, особено во западните и крајните источни делови. Снег ќе паѓа...

Најмногу дожд наврна во Виница, Тополчани, Битола и Крушево

До 20 часот најмногу дожд наврна во Виница 55 л/м2, во Тополчани и Битола 18, во Крушево 16, Берово 13, Крива Паланка 11, Ѓуриште...

Невреме со силен ветер, пороен дожд и грмежи попладнево ја зафати...

Невреме со силен ветер, пороен дожд и грмежи доцна попладнево ја зафати Скопската котлина, поизразено во нејзините источни делови - информираат од УХМР. Попладнево на...

Облачно и врнежливо време во текот на викендот

Времето денеска ќе биде облачно преку целиот ден, со пообилни врнежи, информираат од УХМР. На повеќе места ќе наврнат над 25 литри на квадратен метар,...

Утре облачно и постудено со врнежи од дожд и снег

Времето утре ќе биде облачно и постудено со врнежи од дожд, а на планините и повисоките места од снег каде ќе се формира нова...

Облачно со повремени врнежи кои на некои пониски места ќе преминуваат...

Утрово најниска температура е измерена во Лазарополе од – 4 степени, -3 степени се измерени во Маврово, 0 во Претор, Дебар, Крушево, Охрид, Кр.Паланка...

Облачно време со врнежи од дожд

Претежно облачно и свежо со повремени врнежи од дожд. Пообилни врнежи ќе има во западните делови, каде повремено ќе бидат поројни и се очекува...

Големи поплави во Германија и Австрија, има стотици исчезнати, бројот на...

Обилните дождови, кои паднаа со повеќе од 100 литри на метар квадратен, предизвикаа нови поплави во германската провинција Саксонија, на истокот од земјата. Поплавите ја...