Ознака: вредност

Податоците одамна го убедија фудбалот во неговата вредност, сега тој сѐ...

На СП 2022 финалистите, како и секој друг на турнирот, имаа пристап до податоци и видеоанализа како никогаш досега, сето тоа обезбедено од ФИФА,...

Македонското вино со уште повисок квалитет и поголема додадена вредност

Нова стратегија за развој на винарството во Македонија, за да нѐ однесе на агендата на водечките вински земји во светот Со новата стратегија ќе се...

Доларот јакне во однос на главните светски валути

Вредноста на американскиот долар и денеска продолжува да расте во однос на главните светски валути, во исчекување на следните чекори на Федералните резерви на...

„Изгубено-најдено“ за оригинални документи со историска вредност

Одговорот на МНР на новинарско прашање за изгубениот документ, имено за Протоколот од првиот состанок на меѓувладината комисија од 10 јуни 2019 година, на...

ЕУ ги минира мостовите што сама ги постави

Наместо како мост за пријателство за градење добрососедство и соработка, малцинствата од страна на земји-членки на ЕУ се претвораат во инструмент за дерогирање на...

„Астерфест“ уште еднаш ја докажа својата уметничка вредност

Од 5 до 9 август, во Струмица се случи еден чудесен настан. Под мотото „Светлините на Астерот“ блеснаа филмовите на реномираните европски и светски...

Интерпелациите и нивната употребна вредност

Искуствата од минатото покажуваат дека многу често се посегнувало по инструментот интерпелација, иако јавноста речиси и да не памети некаков опиплив резултат од сето...

Новата електронска валута со највисока вредност

Цената на биткоинот достигна рекордно висока вредност лани на 16 декември и оттогаш уште повеќе расте. Како резултат на корона-кризата и потрагата по стабилен...

НБРМ: Денарот е и ќе остане стабилен

Девизниот курс на денарот е стабилен и нема промени во неговото ниво, велат од НБРМ. - Во повеќе наврати истакнавме дека располагаме со низа инструменти...

Голем раст на вредноста на НБА-клубовите

Според „Форбс“, просечната вредност на кошаркарски НБА-клуб годишно се зголемува за 14 отсто, стапка што го надминува растот на клубовите во американски фудбал (НФЛ,...