Ознака: возачи

Казни за 19 возачи кои управувале возило под дејство на алкохол...

 Во текот на изминатата вечер во периодот од 22.00 до 04.00 часот на територија на СВР Битола спроведена е акциска контрола за санкционирање на...

Дури 51 санкционирани возачи под дејство на алкохол на територијата на...

Во текот на изминатата вечер (29/30.07.2023) во периодот од 22.00 до 04.00 часот на територија на СВР Битола спроведена е засилена акциска контрола за...

Кои сообраќајни прекршоци најмногу ги прават возачите?

АНАЛИЗА Од јануари до март 2023 година се регистрирани вкупно 28.593 прекршоци по Законот за безбедноста на патничкиот сообраќај (ЗБПС) против возачи, од кои 21.056...

Минималната колона на граничните премини е 10 километри, системите се застарени,...

Претставници на Независниот синдикат на професионални возачи на транспорт денеска пред Владата со симболичен протест го изразија своето незадоволство и побараа од Владата во...

Немојте да возите уморни или пијани, возете со дозволена брзина

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) преку соопштение апелира сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат правилата и прописите, возачите да...

Само за еден ден казнети илјада камикаѕе-возачи

Според статистиката на Министерството за внатрешни работи, дури 100 возачи возеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 12 возачи...

Здивени по булевари, додека некој не искрвави

Да се биде возач не е доволно само да се земат часови, да се полага и да се земе возачка дозвола. Да се биде...

На првиот ден од годината санкционирани 102 возачи во Скопје, 39...

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, информираат од МВР На територија на град Скопје, полицијата вчера изрекла вкупно 102 мерки, меѓу кои за...

Санкционирани 177 возачи во Скопје, 43 биле под дејство на алкохол

На територија на град Скопје во текот на вчерашниот ден биле изречени вкупно 177 казни, меѓу кои за возење под дејство на алкохол 43...

Тројца тетовци возеле автобуси без лекарско уверение

Синиќа во 20.10 часот на Граничен премин Табановце, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север при контрола во автобус на превозно претпријатие...