Ознака: Британија

Британскиот крал Чарлс ќе се лекува од рак

На британскиот крал Чарлс Трети му бил дијагностициран рак за време на посетата на болницата поради зголемена простата, соопшти денеска Бакингемската палата. Во соопштението само...

Лондон: Одбиен напад на Хутите во Црвеното Море

Британски воен брод одби напад со беспилотни летала на јеменските Хути во Црвеното Море, објавија денеска британските власти. „Овие недозволиви и незаконски напади се целосно...

САД и Британија со воздушни напади врз Хутите, нивниот лидер со...

Американските и британските сили започнаа воздушни напади врз позициите на Хутите во Јемен, соопштија американските власти. Двете земји предупредија дека ќе следат напади доколку...

Британија со децении нема да ѝ се приклучи повторно на...

Разумен пристап за Обединетото Кралство е да бара поблиски и покооперативни односи со Брисел Во два наврата во изминатиот месец континенталните Европејци ме прашаа дали Обединетото...

Во Британија предупредување за многу заразна болест позната како „100-дневна кашлица“

Здравствените експерти во Британија издадоа предупредување за многу заразна болест позната како „100-дневна кашлица“ што брзо се шири низ Велика Британија. Бактериската инфекција, која...

Браќа Албанци тандем наркобосови во Лондон

Сè започнало кога Едмунд и Едвард ги најмиле својот братучед Газменд Хоџа (47) и стариот школски другар Албан Красниќи (34) да бидат посредници во...

Поранешен британски полицаец осуден на доживотен затвор за повеќе од 100...

Поранешен британски полицаец е осуден на доживотен затвор откако се изјасни за виновен за повеќе од 100 сексуални злосторства врз деца. Казната не може да...

Велика Британија ја прогласи групата Вагнер за терористичка организација

Велика Британија денеска официјално ја прогласи руската платеничка група Вагнер за терористичка организација. -Одлуката, што беше објавена минатата недела, стапува на сила веднаш- соопшти британската...

Британското кралско семејство премногу троши, инфлацијата „удри“ и по нивните џебови

Зголемената инфлација ги погоди финансиите на британското кралско семејство, зголемувајќи ги нивните трошоци, соопшти Бакингемската палата, а пренесе Еуроактив.рс. Во исто време, Бакингемската палата откри...

Последен настап на Елтон Џон во Британија

Завршува една од најголемите кариери во британската музичка историја, коментираат медиумите во Велика Британија, откако Елтон Џон настапи во Гластонбери, последна станица во Британија...