Ознака: борби

Интензивни борби на југот на Појасот Газа

Интензивни борби се водат околу најголемите градови во Појасот Газа, а Министерството за здравство на Хамас утринава соопшти дека во израелските напади во близина...

СЗО ја врати комуникацијата со „Ал Шифа“, продолжуваат борбите околу најголемата...

Здравствените власти и заробени кои се нааоѓаат во најголемата болница во Газа „Ал Шифа“ велат дека борбите во близина на објектот и понатаму продолжуваат,...

Нашите борби се само наши

Затоа е важно повторно да се потсетиме на идеалите на солунците, кои пред 130 години во собата на учителот и книжар Иван Хаџи Николов...

Бахмут останува епицентарот на борбите во Украина

Бахмут останува епицентарот на борбите со руските сили, соопштија утрово украинските вооружени сили, откако Русија изминатиот викенд тврдеше дека руските сили го зазеле градот...

Хаос во Судан – нема примирје, борбите продолжени

Суданските армиски сили и побунетите парамилитарни Силите за брза реакција (РСФ) и денеска со нов судир го прекинаа најавениот прекин на огнот. На социјалните мрежи...

Паравоената група „Вагнер“ објави видео од борбата за окупирање на железничката...

Руската паравоена група „Вагнер“ објави ново видео на кое се прикажани борбите за заземање на железничката станица во Бахмут, Украина. Во видеото, борците на „Вагнер“...

Зеленски алармира дека борбите на истокот на Украина се брутални, Меденски...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека во борбите на истокот од земјата секој ден гинат меѓу 50 и 100 Украинци. Притоа тој очигледно мисли...

Продолжуваат борбите околу најголемата нуклеарна електрана во Украина

Борбите за најголемата нуклеарна електрана во Украина, лоцирана во град Енерходар, се уште траат, пренесува МИА. Градоначалникот на Енерходар Дмитро Орлов, каде се наоѓа најголемата...

Повеќе од илјада странци вклучени во борбите против Русија

Повеќе од илјада странци досега се вклучиле во борбите против Русија, според украински податоци. - Доброволци од 16 земји ширум светот веќе дојдоа во Украина,...

Примирје само на хартија, продолжуваат борбите во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека борбите околу Нагорно-Карабах на целата линија на фронтот продолжиле и денес. Според соопштението на Министерството, борбите се воделе...