Ознака: Бизнис инфо

Бизнис – инфо

Германската железница набавува 30 супербрзи возови Германската државна железничка компанија Дојче бан (ДБ) порача 30 супербрзи возови од технолошкиот гигант „Сименс“ во вредност од милијарда...

Бизнис – инфо

„Левис“ ќе отпушта работници Компанијата „Леви Штраус“ очекува да биде особено погодена во втората половина на годината, без оглед што продажбата на облека се подобри...

Бизнис – инфо

Секоја петта германска компанија стравува од пропаѓање Секоја петта германска компанија не ја исклучува можноста од пропаѓање поради последиците од ударот на коронавирусот врз стопанството,...

Бизнис – инфо

ЕК: Поголема криза од очекувањата Економијата на ЕУ ќе го доживее најтешкиот пад од Втората светска војна во вториот квартал во 2020 година, се наведува...

Бизнис – инфо

Нарачките во Германија со послабо темпо од очекувањата Нарачките за германски фабрики се зголемија помалку од очекувањата, иако властите ги олабавија ограничувањата воведени поради коронавирусот. Нарачките...

Бизнис – инфо

Канадски компании се откажуваат од рекламирање на Фејсбук Канадски компании се приклучуваат кон групата светски брендови што решија да не се рекламираат на „Фејсбук“ поради...

Бизнис – инфо

„Маерск“ инвестира 60 милиони долари во истражувачки центар Најголемата светска бродска компанија „А.П. Молер-Маерск“ ќе се здружи со водечките индустриски компании за да основа истражувачки...

Бизнис – инфо

Италија очекува мрачна туристичка сезона Туристите не се враќаат во Италија и покрај повторното отворање на границите во Европа, се пожали националната претседателка на туристичката...

Бизнис – инфо

УНВТО: Ковид-19 значително го сотре светскиот туризам Пандемијата на ковид-19 значително го загрози светскиот туризам, намалувајќи го бројот на меѓународни пристигнувања од почетокот на годината...

Бизнис – инфо

Лагард: Економијата на ЕУ драматично паѓа Челниците на ЕУ мораат брзо да усвојат план за закрепнување од корона-кризата бидејќи економијата драматично паѓа, предупреди директорката на...