Ознака: Бизнис инфо

Бизнис – инфо

Авиопревозниците усвоија уште потемна прогноза за 2020 година Авиопревозниците ја променија и онака лошата прогноза за патничкиот сообраќај во Европа за оваа година поради континуираните...

Бизнис – инфо

Примањата на работниците во Германија пониски за 2,2 отсто Бруто-месечните примања на работниците во Германија со полно или скратено работно време во просек биле за...

Бизнис – инфо

Француските и италијанските винари го намалуваат производството Водечките италијански и француски винари сакаат да го намалат производството на врвни вина откако пандемијата на коронавирусот ги...

Бизнис – инфо

Британците ќе плаќаат пониски цени за струја и за гас Милиони домаќинства во Велика Британија би требало од октомври да плаќаат пониски цени за струја...

Бизнис – инфо

ЕК го истражува договорот на „Гугл“ за купување на компанијата „Фитбит“ Обидот на „Гугл“ да ги престигне „Епл“ и „Самсунг“ на пазарот на преносна технологија...

Бизнис – инфо

Коронавирусот го опустоши португалскиот туристички сектор Некогашниот силен туристички сектор на Португалија во јуни забележа уште еден месец на катастрофални податоци за туристичкиот промет, бидејќи...

Бизнис – инфо

Американската економија влезе во рецесија Американската економија во второто тромесечје потона за 32,9 отсто во однос на истиот период лани, што е нејзин најголем пад...

Бизнис – инфо

Најголем пад на реалната потрошувачка во ЕУ и во еврозоната Во Европската Унија и во еврозоната во првото тримесечје реалната потрошувачка по жител на квартално...

Бизнис – инфо

Рекорден удел на обновливите извори на струја Обновливите извори достигнаа рекорден удел во производството на електрична енергија, навестувајќи поинтензивно напуштање на фосилните горива во следните...

Бизнис – инфо

„Фолксваген“ ќе инвестира над четири милијарди евра во Кина Кинеската економија оствари раст од 3,2 отсто во вториот квартал од годинава, со што стана прва...