Ознака: берлински процес

Енергетската транзиција и спроведувањето на зелената европска агенда приоритет за земјите...

Во рамки на Самитот на лидери на Берлински процес, во Тирана, претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваше на работната сесија „Поддршка на зелената и...

Ковачевски: Западен Балкан има силна поддршка од ЕУ за справување со...

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска предводеше владина делегација составена од вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи, на...

Вархеји најави финансиски пакет од милијарда евра за справување со енергетската...

Новиот Извештај на Европската комисија, скринингот, обврските кои ни претстојат до отворањето на фундаменталниот кластер и справувањето со енергетската криза, биле теми на денешната средба на шефот...

Отворен Балкан, спуштени рампи и куп скептицизам

ПРО И КОНТРА ВО ОДНОС НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПОЗНАТА И КАКО МИНИ-ШЕНГЕН Најновиот куриозитетен пример за долготрајноста на чекањето на српскиот министер за да ја премине...

Заев: Имаме недвосмислена поддршка од Германија за нашите интеграциски процеси

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Бујар Османи, попладнево во Берлин оствари работна средба со Михаел Рот, државен министер за Европа...

Заев: ЕУ ја потврди поддршката за Западен Балкан со најавените девет...

Лидерскиот Самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес денеска во Софија заврши со заеднички изјави за медиумите и за јавноста за резултатите...

Имаме силна политичка поддршка за процесот на проширување со земјите од...

Премиерот Зоран Заев во Софија Имаме силна и очигледна политичка поддршка за процесот на проширување со земјите од регионот и треба да ја зграпчиме оваа...

Отвораме ново поглавје во развојот на регионот

Заев пристигна во Софија Премиерот Зоран Заев пристигна во Софија на лидерскиот самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, каде Македонија годинава е...

Османи и Захариева ќе копретседаваат со состанокот на шефовите на дипломатии...

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, заедно со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, утре ќе копретседаваат со состанокот на...

Одржан состанокот на министрите за здравство во рамки на Берлинскиот процес

Министерот за здравство, Венко Филипче, и министерот за здравство на Република Бугарија, Костадин Ангелов, денеска копретседаваа со Состанокот на министрите за здравство во рамки...