Ознака: бездомници

Бездомници дома

За навистина да заживее концептот на музеите како климатски засолништа (за ранливите категории како, на пример, бездомници) во услови на екстремни горештини или студови...

Зголемен бројот на бездомници на улиците на Лондон

Бројот на луѓе што спијат на улиците на Лондон се зголеми за 23 отсто и достигна повеќе од четири илјади луѓе, што е највисоко...

Во Германија има 236.000 бездомници, од кои 37.000 живеат на улица

Во Германија има 236.000 луѓе без постојано место на живеење, од кои 37.000 живеат на улица, се наведува во извештајот на сојузната влада, кој...

Меѓу бездомните лица во Битола и шестмесечно бебе

Во Битола се зголемува бројот на бездомници. Тоа што посебно загрижува е што меѓу бездомните лица, кои се на разна возраст, има и шестмесечно...

Општина Кисела Вода донираше 350 хуманитарни оброци

Tриста и педесет хуманитарни оброци донираше денес градоначалникот на општина Кисела Вода за социјално загрозените лица. На бездомниците, на децата од улица, на лицата...

„Градиме иднина“ сака да ги згрижи децата од улица и да...

Во решавањето на овој горлив проблем мора да се вклучат општините и Центрите за социјална работа. Да се отворат повеќе дневни центри во кои...

Првата дама зготви оброци за бездомните и социјално загрозените лица

Сопругата на претседателот Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, денеска се вклучи во активноста на граѓанската иницијатива „Ретвитни оброк“, односно подготовка на храна за бездомни и социјално...

Бездомниците и питачите му пркосат на ковид-19

Бездомниците се особено ранлива категорија за ковид-19. Бидејќи немаат дом, нема каде да се самоизолираат и да се заштитат. Освен тоа, бидејќи спијат на...

Уапсен сериски убиец во Барселона, до смрт претепал тројца бездомници

Осомничен сериски убиец за кого се верува дека убил најмалку тројца бездомници во Барселона е задржан во притвор, обвинет дека шетал по пустите улици...

Ресторан што дава храна во замена за пластика

Главниот оброк на Рам Јадав од Индија, во деновите кога не добивал дневница, бил сув чапати (бесквасен, тенок леб), сол и кромид. Имало денови...