Ознака: балтичко море

Ѕид од камената доба откриен на дното на Балтичко Море

Ѕидот од камената доба откриен под брановите кај германскиот балтички брег можеби е најстарата позната мегаструктура изградена од човек во Европа, велат истражувачите. Ѕидот,...

Русија: Пресретнати француски и германски авиони над Балтичкото Море

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека го подигнало својот борбен авион за да спречи француски и германски патролни авиони да навлезат во рускиот...

Прст од Запад вперен кон проукраинска група одговорна за инцидентот во...

Новите извештаи на разузнавачките служби водат до првиот значаен познат доказ за тоа кој е одговорен за нападот на гасоводите Северен тек 1 и...

„Шпигел“: ЦИА ја предупреди Германија за можни напади врз гасоводи во...

Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) ја предупредила Германија пред неколку недели за можни напади врз гасоводи во Балтичкото Море, објави германскиот магазин „Шпигел“,...

Во Балтичко Море се судрија два товарни брода

Во тек е спасувачка акција Два товарни брода се судриле во Балтичкото Море меѓу данскиот остров Борнхолм и јужниот шведски град Истад, објавија шведските медиуми,...

Германските плажи преполни за време на викенд, Меркел загрижена

Некои плажи на германскиот брег на Балтичко Море биле преполни во текот на викендот. Местата на море бележат наплив на туристи кои решиле да...

Руски борбени авиони пресретнаа американски бомбардери над Балтикот

Руски борбени авиони „Су-27“ пресретнаа американски бомбардери „Б-52Х“ и шпионски авион над Балтичкото Море, соопшти руското Миниистерство за одбрана. Перехват самолетов НАТО российскими Су-27 над...

Воени бродови на НАТО влегоа во Балтичко Море

Група воени бродови на НАТО предводени од данската фрегата „Тетис“ и сквадрон чистачи на мини од Холандија, Белгија, Норвешка, Германија и Велика Британија влегле...

Кремљ: Американските бомбардери над неутралните води на Балтичко Море создаваат тензии

Кремљ денеска соопшти дека прелетите на американските стратешки бомбардери Б-52 над неутралните води на Балтичко Море во близина на границата со Русија создаваат тензии...

Американски разурнувач вплови во Балтичкото Море

Ракетниот разурнувач на американската Воена морнарица, „Грејвли“, денеска вплови во Балтичкото Море. Разурнувачот, кој е предводник на ескадрата на Првата постојана поморска група на НАТО,...