Ознака: балтичко море

Пожар на ферибот со 335 патници во Балтичкото Море

Ферибот, на кој се наоѓаат 335 патници и членови на екипажот, гори во водите на Балтичкото Море, соопшти литванската армија. Фериботот испратил сигнал за опасност...

Капењето во Балтичко Море забрането поради токсични бактерии

Полските власти забранија капење на повеќе од 50 плажи на Балтичкото Море, бидејќи топлото време довело до пораст на токсични бактерии во морската вода. Капењето...