Ознака: Балканско првенство

Бронза за Рустемовски

БОКС – БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО Македонскиот боксер Ален Рустемовски (до 57 кг) освои бронзен медал на Балканското првенство (БП), кое се одржува во бугарскиот град Албена....

Бронзи за Ацевска и за мешаниот тим на Македонија

ЏУДО - БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА СЕНИОРИ Катерина Ацевска (тежинска категорија над 78 кг) во поединечна конкуренција на првиот натпреварувачки ден и мешаниот репрезентативен тим на...

Трпаноски: Џудото е спорт што сплотува, обединува и поттикнува

БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА КАДЕТИ ВО КРУШЕВО Особено задоволство ми е да ве видам сите што сте тука како ја покажувате вашата подготвеност за секој предизвик....

Мицкоски: Верувам во репрезентативците и во нивните можности

ЏУДО - ЗАВРШНИ ПОДГОТОВКИ ЗА БАЛКАНСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА КАДЕТИ Атмосферата на подготовките е одлична, засега сите се добри, немаме повредени џудисти. Македонија на оваа Балканијада...

Велева освои три сребра на Балканското првенство за млади

ШАХ Меѓу 11 шаховски федерации, талентираната Илијана Велева, во категоријата до 10 години, покрај среброто во стандарден шах, се закити и со сребра во забрзан...

Злато за Петкоски, бронза за Блажевски

ЏУДО - БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ Македонскиот џудист Доријан Петкоски (категорија до 26 кг) го освои златниот медал, а Томи Блажевски (до 42 кг),...

Македонските кадети поразени од Молдавија на стартот на Балканското одбојкарско првенство

Македонската машка кадетска репрезентација загуби попладнево од Молдавија со 3-1 (23-25, 25-21, 25-17, 25-18) во првиот натпревар на Балканското првенство во Нови Сад. Македонија утре...

Сребро за Ивановски со нов државен рекорд на 3.000 метри

Тој е првиот македонски атлетичар што истрчал 3.000 метри побрзо од осум минути. Ова беше 22. национален рекорд за 24-годишниот Ивановски во кариерата, а...

Ивановски постави нов државен рекорд на 5.000 метри

АТЛЕТИКА - БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО Тој ја истрча делницата за 14:02,32 минути, со што го собори рекордот на Стевче Георгиевски (14:06,52) од 1982 година Дарио Ивановски продолжи...

Единаесет медали за Македонија на првиот ден од Балканското првенство во...

На првиот ден од Балканското првенство во таеквондо, кое се одржува во Букурешт, Романија, македонските репрезентативци освоија 11 медали - два златни во сениорска...