Ознака: аутизам

Мехмедовиќ: Не постои релевантен доказ дека вакцини предизвикуваат аутизам

Не постои релевантен доказ дека вакцини предизвикуваат аутизам, изјави денеска д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол на Комисијата за заразни болести, по брифингот со новинари, на...

Промовирана книгата „Гласот на тишината“: Интимно истражување на аутизмот и пркос...

Напишана врз основа на сопствено искуство како предизвик за истражување на „аутизмот на синот и сопственото јас“ на авторката, завчера во Скопје беше промовирана...

Што значи широкиот спектар на аутизам

Аутизмот е сложено и повеќеслојно невробиолошко нарушување на човековиот развој и претставува растројство со широк спектар. Денес, најмалку еден од 88 луѓе се дијагностицирани...

По случајот со врзување на момче со аутизам, ДСЗИ ќе спроведе...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат најави дека ќе изврши надзор во психијатриската болница „Демир Хисар“ за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое...

Народниот правобранител ќе поведе постапка за Психијатриската болница во Демир Хисар

Институцијата Народен правобранител ќе работи на случајот со 17-годишникот со аутизам, за кој медиумите објавија дека имал нехуман однос во Психијатриската болница во Демир...

Детето со аутизам било лекувано по протоколи, рече Меџити откако родители...

Детето со аутизам било лекувано според сите протоколи што ги даваат експертите по психијатрија, одговори денеска министерот за здравство Фатмир Меџити, запрашан за реакцијата...

Со љубовта што ја шират, децата може да слетаат во...

Во развојот на еколошката свест и култура кај децата најважно е да им се развие љубовта кон природата. Да бидат еколошки свесни значи да...

Во Струга одржана парада за поддршка на децата со аутизам: Инклузијата...

Под мотото „Сите сме исти“ стотина деца и млади денеска парадираа во Струга за поддршка на децата со аутизам. Настанот се одржа во организација...

Звукот од петарди предизвикува трауми кај децата со аутизам – и...

Звукот од петарди и пиротехника предизвикуваат разни трауми кај децата со аутизам и потешкотии во развојот, предупредуваат стручните лица и родителите на овие деца....

Учениците со аутизам треба да имаат пристапно дигитално образование

Проектот на „Пристапно дигитално образование за ученици со аутизам и интелектуална попреченост: иновативни решенија и подобрување на компетенциите на едукаторите“ има за цел да...