Ознака: анкета

АНКЕТА: Дали верувате во демократија во Македонија?

Поради веќе познатите глобални случувања, но и внатредржавните кризи од најразличен карактер низ светот, а особено низ Европа, сѐ почесто се изразуваат сомневања во...

Макрон и натаму во убедливо водство една недела пред претседателските избори

Една недела пред првиот круг на претседателските избори во Франција, Емануел Макрон ја продолжува изборната трка во водство според новата анкета на Опинион 2022,...

Американците стравуваат од високите цени и проблеми со снабдувањето со енергија

Речиси половина од Американците стравуваат дека енергијата може да стане премногу скапа или недостапна, а 44 отсто велат дека енергетската ситуација е многу сериозна,...

Анкета: Правите ли домашни залихи со храна?

Поскапувањето на низа прехранбени производи поради економската криза и војната во Украина предизвика да се празнат рафтови во продавниците. Дали правите домашни залихи со храна...

Анкета: Како влијае поскапувањето на горивата на вашиот живот и на...

Поради енергетската криза, не само во Македонија, туку и во светот, цените на енергентите редовно се зголемуваат. Може ли да си дозволите да купувате...

Фудбалерите низ светот се против СП на две години

Истражувањето на ФИФПРО, кое опфати повеќе од 1.000 играчи на шест континенти од повеќе од 70 националности, покажа дека 75 отсто од нив сакаат...

Онлајн, со физичко присуство или одложено второ полугодие: Резултати од нашата...

Каква настава ни треба и кога да почне Поделени ставови за тоа кога треба да почне и како да се одвива наставата во второто полугодие...

Анкета: Онлајн или со физичко присуство настава во второ полугодие?

Кога и како ќе почне второто полугодие ќе се знае пред крајот на распустот на учениците, заклучи Комисијата за заразни болести, која своите предлози...

За кој македонски пејач треба да биде снимен биографски филм?

Анкета на „Нова Македонија“ Прикажувањето на биографскиот филм за српскиот пејач Тома Здравковиќ на Драган Бјелогрлиќ, во саботата на МРТВ, привлече големо внимание на социјалните...

Репортажа на „Франс Прес“ за Македонија, масовно иселување на младите во...

Според АФП, меѓу главните причини за ова иселување се слабиот економскиот раст и недостатокот на инвестиции Со своите напуштени продавници и речиси напуштени улици, малиот...