Ознака: анкета

Анкета: Колку пари издвоивте за летување?

Колкав е вашиот буџет за летниот одмор, просечно, по човек или член на семејството, и што влијае на неговата висина? Споделете со одговор на анонимната...

Анкета: Препознавате ли мултиетничка сплотеност во протестите против францускиот предлог?

Вчера беше седми ден протести на граѓаните против францускиот предлог за симнување на бугарското вето за евроинтеграција на Македонија. Поаѓајќи од историското наследство и...

Двојно повеќе Бугари го претпочитаат НАТО отколку сојуз со Русија, според...

Речиси двојно повеќе Бугари претпочитаат нивната земја да остане со НАТО и ЕУ отколку да влезе во сојуз со Русија, според најновото истражување на...

Поскапувањето на цените ги загрижува Грците повеќе отколку националните прашања

За 85,3 отсто од Грците, поскапувањата на цените предизвикуваат најголема загриженост, а за речиси половина од анкетираните (49,8 отсто) националните прашања односно грчко- турските...

Анкета на МЦМС: Ако има избори ВМРО ДПМНЕ ќе освои 20,7,...

Ако се одржат избори ВМРО-ДПМНЕ ќе освои 20,7 отсто од гласовите, а СДСМ 14,6 отсто покажува покажуваат резултатите од последното истражување на МЦМС „100...

Анкета: Повеќе од 80 отсто од Украинците се против секакви територијални...

Ново истражување покажа дека 82 проценти од Украинците веруваат дека нивната земја во никој случај не треба да отстапи свои територии како дел од...

Њујорк тајмс: Три четвртини од Афроамериканците стравуваат од расистички напади

Три четвртини од Афроамериканците стравуваат од напади поради нивната раса, се дознава од анкета на Вашингтон пост и Ипсос спроведена по масакрот во супермаркет...

Анкета: Речиси 80 отсто од руските граѓани имаат доверба во Путин

Нивото на доверба на руските граѓани во рускиот претседател Владимир Путин е речиси 80 отсто, соопшти Центарот за истражување на јавното мислење во Свердловск. ...

Анкета на ИПИС: 39,1 отсто од анкетираните за предвремени избори, 32,5...

Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) денеска излезе со анкета за ставовите на граѓаните за нивната поддршка на политичките партии и политичарите, како...

АНКЕТА: Дали верувате во демократија во Македонија?

Поради веќе познатите глобални случувања, но и внатредржавните кризи од најразличен карактер низ светот, а особено низ Европа, сѐ почесто се изразуваат сомневања во...