Ознака: анкета

Одговор со еден збор: Каков претседател сакаат граѓаните?

Според резултатите собрани преку неформална директна комуникација со граѓаните, произлегува дека мнозинството анкетирани граѓани посакуваат претседател што ќе биде пред сѐ чесен, работлив, патриот,...

Перцепциите на граѓаните на Европа за руско-украинската војна

Истражување спроведено низ ЕУ, кое го нарача Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР), покажа дека „запрената контраофанзива на Украина, растечките стравови од промена на...

Анкета на ИРИ: За кого би гласале граѓаните ако изборите се...

ВМРО-ДПМНЕ има предност од 8 процентни поени пред СДСМ, покажува делот за рејтинзите на политичките партии во денеска објавената анкета на ИРИ (Меѓународниот републикански...

Во Македонија расте довербата во иницијативата Отворен Балкан

Анкета на Институтот за политички истражувања - Скопје За 21 процентен поен порасна поддршката за регионалната иницијатива Отворен Балкан, од 42,4 на 63,3 отсто, покажува...

Само половина од Германците сметаат дека владината коалиција ќе преживее до...

Само половина од Германците веруваат дека владејачката коалиција на канцеларот Олаф Шолц ќе опстане до крајот на неговиот мандат, покажуваат резултатите од анкетата објавена...

Србија e најпријателска земја за македонците, а САД има најголем придонес...

Србија со 45,3 проценти е перцепирана за најпријателска земја од граѓаните на Македонија, САД се број 1 во однос на придонесот за демократскиот развој...

Околу 25 до 30 отсто од средношколците вршат одредено врсничко насилство...

Околу 25 до 30 отсто од средношколците вршат одредено врсничко насилство спрема нивни врсници, покажува анализа на невладиниот сектор направена минатата година во државата,...

Оптимистите преполовени, а 65 отсто од Бугарите со негативни очекувања во...

Педесет и четири отсто од Бугарите се со негативна прогноза за тоа каква ќе биде 2023 година за светот – 29 отсто од нив...

Македонските граѓани не се оптимисти за 2023 година, според анкетата на...

Во пресрет на 2023 година, очекувањата на јавноста за иднината низ целиот свет се невообичаено различни и светот изгледа многу помалку обединет отколку во...

Анкета: Кој е македонскиот Дедо Мраз

Кого најмногу препознавате во дарежлива улога на Дедо Мраз во Македонија? Споделете го вашето мислење со одговор на анонимната анкета. Loading…   *Оваа анкета не е на научна...