Ознака: актер

Имаме недостиг од жанровски филмови и публиката го чувствува тоа

Никола Кузелов, актер и сценарист „Те дуа, жими мене“ е долгометражна комедија во режија на Марјан Гавриловски, а по сценарио на Никола Кузелов. Филмот зборува...

Во систем базиран само на пари мора да сте отпорни како...

Благој Веселинов, актер Претставата „Иванов“ е дел од репертоарот на МНТ. Денешната поставка на драмата „Иванов“ е втора поставка на истоимената драма во Македонскиот народен...

Збогување со актерот и врвен пантомимичар Трајче Ѓоргиев

Македонскиот народен театар со огромно жалење ја сподели веста за смртта на актерот Трајче Ѓоргиев, кој дипломира на Факултетот за драмски уметности - Скопје,...

Почина актерот Трајче Ѓоргиев

Со огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на нашиот колега и пријател - актерот Трајче Ѓоргиев (1967 – 2023), стои во фејсбук објавата...

Трчав средноќ кај Унко да му одиграм сцена од „Диво месо“!

Благоја Чоревски, актер За да биде еден актер голем, освен неоспорниот талент, потребна е и континуирана работа на себе, а повеќе од очигледно е дека...

За Марин Бабиќ животот беше театар, а театарот живот!

Марин Бабиќ (74), познатиот македонски актер, радио водител на култната „Ноќна програма на Радио Скопје, идеен творец на манифестација „Глумците пеат“ и на поетскиот...

Почина актерот Марин Бабиќ

Синоќа во Скопје, по кратко и тешко боледување на 74-годишна возраст почина доајенот на македонското глумиште, Марин Бабиќ (1947 – 2022). Во 1971 година дипломирал...

Најдолгиот акт ми беше три и пол часа без пауза

Настапувањето како жива статуа навистина бара трпение и физичка подготвеност, вели Стефан Стефан Петровски, актер Деновиве е актуелен фестивалот „Статуафест - другото лице на улицата“, кој,...

Уставниот суд парадоксално моќен квазиполитички актер

Иако уставните судии сакаат да се гледаат себеси така, тие кај нас се доживуваат како, во суштина, политичари: политички актери што сакаат да го обликуваат светот...

Во театарот недостига помало его, а поголема одговорност

Илија Волчески, актер Матична куќа му е прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“, неговиот театарски опус има над триесет претстави, a „Да, инспекторе (претстава со грешки)“...