Фото: Принтскрин

Петгодишно девојче е спасено од урнатините седум часа по земјотресот, јавуваат турските медиуми.

Малата Ајсе живеела со своите мајка, татко и брат во шесткатница во градот Кахраманмараш. Кога земјотресот ја погодил областа, зградата се урнала, а семејството останало заробено под урнатините.

Сите биле живи. Мајката, која е учителка, успеала да испрати групна порака до колегите и да повика помош. Потоа повеќемина од нив отишле да му помогнат на семејството на својата колешка.
Мајката, таткото и синот биле спасени рано утрото, но не било лесно да се стигне до девојчето Ајса. Со неа можело да се разговара, а таа во еден момент рекла дека е добро.

Седум часа подоцна, малото девојче е извлечено од урнатините. Според локалните медиуми, таа цврсто го држела за рака својот татко цело време додека ја носеле во итната медицинска помош.

Веднаш по извлекувањето на девојчето дошло до новиот силен земјотрес, кој предизвикал паника и уривање на блиската зграда.

-Со свои раце ископавме за да ги извлечеме мајката, таткото и синот. А тоа го направивме и за малата Ајса. Успеавме да ја извлечеме. Штом слушнав што се случи, влеговме во автомобилот и побрзавме овде – рече една вработена наставничка со мајката на Ајсе и која помогна во спасувањето.