Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков (Фото: Кремљ)

Конфликтот во Донбас не треба да се решава со воени средства, во спротивно ќе се покрене прашањето за украинската државност, тоа го знаат Киев и Вашингтон, изјави за телевизијата „Русија 1“ портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.
На изјавата на лидерот дека главен услов за Русија е проблемот со Донбас да не се решава со воени средства, Песков одговори: „Се разбира“.
Песков се согласи и со новинарите дека военото решение на проблемот ќе ја доведе во прашање украинската државност.
– Тоа е она за што претседателот Путин зборуваше многу пати и тоа е она што многу добро го знаат во Киев и многу добро го знаат во Вашингтон. Но, гледате, поради некоја причина никој не сака да го прекорува Киев – заклучи Песков.
Како што додаде, не е прифатливо уште едно разгорување на граѓанската војна во Донбас.
– Ни велат – мора да преземете мерки за деескалација. Никој не му кажува на Киев дека мора да преземе мерки за деескалација. Никој не му вика на Киев за да не потсети на апсолутната неприфатливост на уште една рунда од граѓанската војна, што за нас е апсолутно неприфатливо, бидејќи е во непосредна близина на нашите граници – истакна Песков.
Портпаролот на Кремљ потсети и дека рускиот народ живее во југоисточна Украина, кон чија судбина Русија не е рамнодушна.
Претходно рускиот претседател Владимир Путин изјави дека не ја исклучува можноста украинските власти да подготвуваат нова воена операција во Донбас.
Во април 2014 година, украинските власти започнаа воена операција против Народните републики Доњецк и Луганск, кои прогласија независност по државниот удар во Украина во февруари 2014 година.