Брентон Тарант, кој пред судот се изјасни за виновен за убиство на 51 исламски верник за време на молитвите во две џамии во Крајстчрч, Нов Зеланд, во март 2019 година, побара сам да ги даде завршните зборови пред да биде објавена пресудата, соопшти судот, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Тарант е обвинет за 51 убиство, 40 обиди за убиства и терористички напад, а неговато признание на вина го направи непотребно судењето кое требаше да започне во јуни.