Фото: Маја Јаневска-Илиева

Во минатата година Лигата на шампионите не ја освои англиска екипа, ниту Лига Европа…(но) вистина е внатрешно Премиер-лигата ќе биде поконкурентна и поинтересна, вели тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, пренесе АФП

ФУДБАЛ – ПО ЗИМСКИОТ ПРЕОДЕН РОК ВО КОЈ ДОМИНИРАА КЛУБОВИ ОД АНГЛИЈА

Помина уште еден преоден рок со рекордно трошење во Премиер-лигата, клубовите од другите земји не можат да го спречат одливот на таленти во Англија, пишува агенцијата „Франс прес“ (АФП). Од врвните 20 трансфери во јануари, според специјализираната интернет-страница „Трансфермаркт“, само два не ги вклучија клубовите од Премиер-лигата, еден беше Марсеј, кој го продаде бразилскиот играч од средниот ред Жерсон во Фламенго, а другиот беше тој француски клуб го купи португалскиот напаѓач Витиња од Брага, пишува АФП.
Немаше големи потези во кои беа вклучени моќните клубови на континентот. Финансиската доминација на Премиер-лигата е поттикната од домашните и меѓународните телевизиски приходи, кои се многу повисоки отколку во која било од другите таканаречени големи пет европски лиги, во Шпанија, Италија, Германија и Франција.
Единаесет од 20-те најдобри клуба во светот што генерираа приходи минатата година се од Премиер-лигата, според најновата „Парична фудбалска лига“ на „Делоит“, пишува АФП. Преостанатите сега се борат да го држат чекорот. Хавиер Гомез, корпоративниот директор на Ла лига, рече дека Ла лига ќе продолжи да бара нови финансиски правила да се применуваат од Европската фудбалска унија (УЕФА), пишува АФП.
– Додека Европа се прашува за опасностите од суперлигата, треба да признаеме дека веќе постои суперлига и таа ги прави правилата. Вистинската сила на Премиер-лигата е трошечкиот капацитет на малите клубови – пишува италијанскиот „Кориере дело спорт“, пренесе АФП.
Значи, има ли уште надеж за остатокот од Европа, која ќе продолжи да произведуваат повеќе извонредни играчи, пишува АФП.
– Мислам дека ова нема да ѝ стави крај на конкурентноста на европските натпреварувања. Во минатата година Лигата на шампионите не ја освои англиска екипа, ниту Лига Европа…(но) вистина е внатрешно Премиер-лигата ќе биде поконкурентна и поинтересна – вели тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, пренесе АФП.