Eнис Барди

Македонскиот репрезентативец Енис Барди поради повреда нема да може да се стави на располагање на тимот за подготовките и натпреварите на фудбалската репрезентација на Македонија против Лихтенштајн (8 октомври) и Германија (11 октомври) од квалификациите за Светското првенство.

Фудбалерот на шпански Леванте уште не е залечен од повредата на задниот бутен мускул здобиена на последниот репрезентативен натпревар против Романија. Селекторот Благоја Милевски нема да повикува друг фудбалер како замена за повредениот Барди.

Македонската репрезентација синоќа во хотел „Хилтон“ во Скопје го имаше првиот собир.

Во репрезентативната база пристигаа Адис Јаховиќ, Стефан Ашковски, Висар Муслиу, Тихомир Костадинов, Дени Илиев, Стефан Спировски, Кире Ристевски, Дамјан Шишковски и Никола Ѓорѓев. Сите останати повикани за двата натпревари денеска ќе му се приклучат на тимот.

Првиот тренинг македонската репрезентација ќе го има денеска од 16 часот на тренинг центарот „Петар Милошевски“.