Здрава храна

Ноќта е идеално време за ужина во форма на кашест сок, особено ако е здрава и ви помага да го зајакнете имунитетот.
Потребни состојки: една банана, половина чаша млеко, половина чаша сок од портокал, две лажици сурутка, една лажица свеж сок од лимон, две лажици мед, половина лажица цимет, половина лажица мелен ѓумбир.
Овој кашест сок за поддршка на имунитетот е преполн со здрави состојки, кои можат да помогнат во поддршката на вашиот имунолошки систем. Користењето на клучните состојки за поддршка на имунитетот, како ѓумбирот во овој рецепт, ја прави оваа мешавина совршен кашест сок, а сокот од портокал внесува витамин Ц.
Покрај тоа, многу од природните каротиноиди што се наоѓаат во 100 проценти сок од портокал може да создадат витамин А во телото, кој е важен за функцијата на имунитетот. Каротиноидите може да помогнат за намалување на воспалението и за поддршка на имунолошкиот систем.
Кашест сок направен со млеко може да му даде на вашето тело здрава рамнотежа на есенцијалните аминокиселини за поддршка на активниот начин на живот. Сè на сè, овој пијалак е совршен додаток на вашето мени за да му помогне на вашето тело да остане здраво.