Здрава храна

Не трошете калории на пијалаци: Можеби не размислувате колку калории има во некои од вашите омилени пијалаци, но секоја калорија е важна, особено кога се обидувате да изгубите тежина. Секогаш проверувајте ги калориите во вашиот пијалак пред да одлучите да го пиете.
Ставете масло во шише со распрскувач: Наместо да истурате масло директно од шишето кога приготвувате салата или готвите, ставете го во шише со распрскувач. Секоја лажица масло има околу 120 калории. Повеќето луѓе истураат многу повеќе масло во готвењето, па со користењето шише со спреј може да заштедите стотици калории при секој оброк.
Започнувајте ги оброците со свежа зелена салата или зеленчук: Размислете да го започнувате оброкот со свежа зелена салата со лимон или зеленчук зготвен на пареа. Со тоа ќе го намалите вашиот глад без воопшто да внесувате многу калории. Користете лимон за ароматизирање на храната наместо висококалорични преливи, путер и масло.
Додајте зеленчук во вашите оброци: Друга паметна идеја е да ги зголемите оброците со зеленчук. На пример, ако приготвувате тестенини со месо, згответе го омилениот зеленчук на пареа и додајте го во оброкот. Зеленчукот е една од апсолутно најдобрите намирници за јадење ако се обидувате да изгубите тежина, бидејќи е преполн со растителни влакна и ќе направи да се чувствувате сито подолго време.
Засладете ја храната со цимет: Следниот пат кога ќе пазарите исфрлете ги житарките и јогуртите што содржат додаден шеќер. Наместо тоа, одлучете се за незасладени сорти и засладете ги малку со цимет без калории. Циметот е полн со антиоксиданти и го намалува нивото на шеќер во крвта. Оваа промена може да заштеди од 50 до над 100 калории.