Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25750)

Како да намалите до 500 калории дневно

Здрава храна Не трошете калории на пијалаци: Можеби не размислувате колку калории има во некои од вашите омилени пијалаци, но секоја калорија е важна, особено...

Академијата критикувана што му дозволи на Смит да остане на „оскарите“

Филмската академија не одговори адекватно на шлаканицата на Вил Смит за Крис Рок на доделувањето на „оскарите“ минатиот март, рече претседателката на организацијата во...

Данска отвори нуклеарен бункер

Данска го отвори својот нуклеарен бункер што се наоѓа во шумата Ролд, но, за среќа, само за посета од меѓународните туристи. Ова подземно засолниште...

Се враќа карневалот во Рио по двегодишната пауза

Познатиот карневал во Рио де Жанеиро и овој месец ќе се одржи во полн сјај, а се очекува да донесе речиси милијарда долари заработка,...

Слоновите нѐ штитат од климатските промени

Слоновите можат да играат клучна улога во спасувањето на планетата. Зачувувањето на популациите на критично загрозените шумски слонови е од клучно значење не само...

Радожда изобилува со културни и природни убавини

Радожда е старо село и се верува дека постои уште од 10 век. Со сигурност може да се тврди дека постоело во средновековниот период,...

И имејл и СМС што создаваат главоболки

Во изминатиот период се регистрирани огромен број измами во обид да се дојде до личните податоци на граѓаните. Криминалците сѐ попрецизно ги избираат методите....

Започнува втората година од војната во Украина

Во едното сценарио, прифатливо за Киев, Украина би ѝ нанела на Русија толку сериозни загуби, што воената машинерија на Москва би станала деградирана до...

Балоните не пречат во уривањето трговски рекорди

Јавен впечаток е дека заемните односи на САД и Кина ескалираат со недоразбирања и тешки обвинувања. Токму во таквиот контекст на расправии на двете...

Величествените коњи

(за поемата „Коњски житија“ од Зоран Анчевски, НУЦК „Григор Прличев“ – Охрид, 2023) Поемата „Коњски житија“ на Зоран Анчевски е суверено структурирано и поемски компонирано...