Фото: Влада / Архива

Премиерот Димитар Ковачевски на барање на дописничката на МИА од Брисел да го искоментира денешниот твит на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји со кој објави дека во преговарачката рамка влегуваат сите барања на Бугарија, одговори дека не го видел тој твит.

-Не отворам твитер кога сум службено ангажиран. Можеби можам подоцна да ви одговорам на ова прашање – одговори Ковачевски на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ во Брисел.

-Да се праша можеби тој што го пишал твитот што значи тоа – додаде Ковачевски.

„ЕУ ги сфаќа сите бугарски грижи многу сериозно и тие сега се дел од преговарачкиот процес. Моментот за одговорни одлуки е сега. Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска унија. Заедно ќе бидеме посилни“, твитна утрово Вархеји.

Рама иако е разочаран и јавно го искажуваше цел дена своето разочарување за, што како што рече, ЕУ не може да ослободи две земји киднапирани од нејзината членка Бугарија, сепак во свој стил изрази надеж дека Албанија и Македонија ќе дојдат до членство во ЕУ до крајот на овој век.