Ознака: Вархеји

Вархеји го честиташе изборот на новата Влада

Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеји упати честитка до премиерот Христијан Мицкоски и Владата по повод нивниот избор. - Честитки до премиерот...

Европската комисија е загрижена поради одлуката на Косово да го укине...

Европската комисија жали што Централната банка на Косово одлучи да го укине динарот како платежно средство без претходна консултација и е особено загрижена за...

ГАК испрати јасна порака за посветеноста на ЕУ на процесот на...

Усвоените заклучоци од страна Советот за општи работи на ЕУ (ГАК) за проширувањето се фундаментални за напредокот на политиката на проширување и со нив...

Вархеји: ЕУ подготвува пакет за создавање услови за прием на нови...

Европската унија подготвува нов пакет за проширување кој ќе претставува нова алатка што ќе демонстрира дека таа е подготвена да прими нови земеји членки...

ЕК е подготвена за каков било предлог за проширување на ЕУ,...

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји денеска во Шпанија изјави дека ја поздравува подготвеноста на Европскиот совет „конечно да се ангажира и да направи...

Вархеји: Посветеноста за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е...

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји денеска изјави дека посветеноста на нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина покажува храброст и решителност на патот...

Маричиќ ги пречека Борел и Вархеји

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешни работи, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји вечерва пристигнаа во Скопје, а на...

Подготвен ли е Вархеји да ја отфрли невистината?

Посетата на Брисел, а и на еврокомесарот Вархеји, од страна на самосвесните Бугари од Македонија, со поддршка, а според одредени индикации и во организација...

Радев барал од Вархеји ЕУ да ги гарантира правата на Бугарите...

Европската Унија треба да го гарантира почитувањето на правата и безбедноста на Бугарите во Македонија со истата енергија со која инсистираше на забрзување на...

Вархеји верува дека годинава и БиХ ќе добие кандидатски статус за...

Еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји денеска потврди дека наредниот месец, Босна и Херцеговина може да добие кандидатски статус за членство во...