Илустрација / Фото: МИА

По преземени мерки и активности, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје вчера го лишиле од слобода Б.А.(18) од скопското село Студеничани, кој беше баран по централен распис.

Како што соопшти МВР, Б.А. се сомничи дека на 28 август 2023 околу 4 часот на улица „Градиште“ во Старата скопска чаршија со малолетник од скопското село Моране предизвикале пожар во угостителски објект.

Малолетникот, како што се наведува, претходно беше лишен од слобода. Во домовите на двајцата беа извршени претреси, при што во домот на малолетникот беа пронајдени предмети кои потекнуваат од кривичното дело.

Од МВР информираат дека против двајцата беше поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешки дела против општа сигурност“ во врска со кривично дело „предизвикување општа опасност“.

– Б.А. е изведен пред судија на претходна постапка, кој му определил мерка притвор во времетраење од 30 дена, по што бил спроведен во Казнено – поправната установа Затвор Скопје за издржување на мерката притвор – се вели во соопштението.