Фото: Игор Бансколиев

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.232 тестови, а регистрирани се 76 нови случаи со ковид-19 и 73 оздравни пациенти. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 14 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој терминЀ“ дополнително се регистрирани три починати лица од Скопје (80 години), Охрид (82 години) и Куманово (75 години). Сите лица се починати во болнички услови. Лицата се пoчинати во период од 17.04 – 17.05.2022 година, соопшти Министерството за здравство.

Од 76 новозаболени од Скопје се 56, Битола 10, Кавадарци 3, Охрид и Кичево по 2 и Куманово, Гевгелија и Ресен – по 1.

Од 73 оздравени пациенти од Скопје се 40, Битола и Охрид по 5, Кавадарци 4, Прилеп и Штип по 3, Ресен, Тетово, Гостивар, Делчево и Берово по 2 и Куманово, Струмица и Струга по 1.

Направени се 1.232 тестови преку: ИЈЗ-104, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-18, лабораторија болница Козле-18, Институт за микробиологија–81, Жан Митрев (Филип Втори)-60, Авицена-13, Биотек-29, Систина-20, лабораторија Лаор-28, Синлаб-11, Ремедика-11, Плодност-11, Генеа-4, Никоб Лаб-84, ВФВ Медикал-20, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 587.

Досега во земјата се направени вкупно 2.042.527 тестирања на ковид-19. Вкупниот број ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 311.113, бројот на оздравени пациенти е 301.275, на починати е 9.296, а на активни случаи изнесува 542.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146341, Активни 328
Куманово 16665, Активни 13
Битола 15587, Активни 75
Прилеп 14194, Активни 14
Тетово 13470, Активни 5
Кавадарци 10675, Активни 15
Велес 9783, Активни 2
Гостивар 9603, Активни 7
Охрид 8890, Активни 16
Струмица 8071, Активни 1
Штип 8044, Активни 8
Кичево 5643, Активни 9
Кочани 5087, Активни 6
Струга 4724, Активни 4
Гевгелија 4418, Активни 5
Неготино 3687, Активни 2
Ресен 2744, Активни 10
Свети Николе 2628, Активни 3
Радовиш 2530, Активни 1
Крива Паланка 2414, Активни 0
Делчево 1983, Активни 1
Дебар 1675, Активни 1
Берово 1674, Активни 11
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1393, Активни 0
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 965, Активни 0
Крушево 927, Активни 1
Демир Хисар 835, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 2
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0.