Фото: Пиксабеј

Ако редовно имате проблеми со спиењето, можеби знаете неколку работи што е најдобро да не ги јадете пред спиење. Издвојуваме некои од намирниците што не треба да ги консумирате пред спиење: зачинета или пржена храна, чоколадо и кафе итн. Меѓутоа, постојат многу намирници што можете да ги јадете без страв. Особено едно овошје може да ви помогне полесно да заспиете. Тоа не е ништо повеќе од скромната банана. Хуманитарна организација објави серија совети за постигнување поквалитетен сон во 2024 година.
На врвот на листата беше препораката да се јаде банана непосредно пред спиење. Ова обично овошје може да ви помогне да спиете бидејќи е богато со магнезиум и калиум, два минерала што можат да помогнат во релаксација на мускулите. Бананите содржат и аминокиселина триптофан, која го стимулира производството на хормони што го смируваат мозокот.

Триптофанот може да се претвори во молекула наречена 5-хидрокситриптофан, која се користи за производство на серотонин и мелатонин. Серотонинот влијае на процесите во мозокот, помагајќи за спиењето и расположението, додека мелатонинот е хормон што е составен дел од вашиот циклус на спиење. Неговото ниво расте ноќе за да ви помогне да спиете и паѓа во текот на денот, пишува „Хелтлајн“.
Што се однесува на овошјето богато со триптофан, исто така се сугерира дека јадењето ананас може да ви помогне да заспиете. Студијата од 2013 година ја разгледа содржината на мелатонин во овошјето. Откриено е дека јадењето ананас може да го зголеми нивото на хормоните за спиење во урината на луѓето за неверојатни 266 проценти. Откриено е и дека бананите го зголемуваат нивото на мелатонин кај учесниците за 180 проценти.
Што се однесува на другите намирници што предизвикуваат сон, исто така се препорачува да јадете бадеми, риба, цели зрна и овесни колачиња за да ви помогнат да се чувствувате сонливо.