Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25990)

Денеска почнува досега најмасовниот „Опен Скопје“

До вчера беа пријавени рекорден број учесници, 131 за А-турнирот (за шахисти/ки од најмалку 2.000 рејтинг-поени) и 156 за Б-турнирот (за шахисти до 2.000...

Едноставни трикови за потопол дом

Домување Како што паѓаат температурите, многу луѓе бараат начин како да заштедат на греење и во исто време да го загреат домот што е можно...

Мала промена за намалување на ризикот од дијабетес

Брзото одење нема само да ве одведе побрзо до вашата дестинација, истражувањата сугерираат дека исто така може значително да ги намали вашите шанси за...

Секојдневната ужина може да биде клуч за добар сон

Ако редовно имате проблеми со спиењето, можеби знаете неколку работи што е најдобро да не ги јадете пред спиење. Издвојуваме некои од намирниците што...

Судот на ЕУ ја одобри забраната за верски симболи...

Јавните институции на земјите членки на Европската Унија сега можат да им забранат на вработените да носат верски симболи, како што е хиџаб, заради...

Ќе биде интересно

Долгоочекуваниот и релативно добро подготвен 30. министерски совет на ОБСЕ деновиве во Скопје, Република Македонија, заврши. Практика е по ваков меганастан да се прават...

Куќа со многу соби со различни групи на жители

Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР) е високо респектабилен меѓународен аналитички центар, чија цел е да спроведува најсовремени независни истражувања за европската надворешна и...

Трансформативни решенија за инклузивен развој: улогата на специјализираните згрижувачки семејства во...

Меѓународниот ден на лицата со попреченост како повод Во неделата од страна на центарот за поддршка на згрижувачки семејства „СОС детско село“ во просториите на...

Балканските медиуми со исклучителен интерес за убиството на Вања Ѓорчевска

Одгласи во регионалната јавност Балканските медиуми со големо внимание ги пренесоа информациите за исчезнувањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска. За немилиот настан повеќе реномирани медиуми...

Две убиства и грабнување од четири лица, кои засега не се...

Криминалистичка верзија на случувањето (сценариото) со најголем степен на веројатност, според пресот на ОЈО и МВР, во врска со извршените кривични дела Од вчерашната заедничка...