Фото: Твитер/ЕБУ

Украинскиот бенд „Калуш оркестра“ со песната „Stefania“ ги оствари прогнозите победувајќи на 66-то издание на престижното музичко натпреварување „Песна на Евровизија“ што се одржа во Торино, Италија. Фолк-рап бендот славеше благодарение на најголемиот број на гласови од публиката, што се очекуваше, со оглед на најавената поддршка за Украина која е зафатена од војна.

„Калуш оркестра“ и по вечерашниот настап упати апел за помош на Украина. Во разговор за „Би-би-си“ пред полуфиналето, членот на бендот Псиук, истакна дека победата би испратила порака за поддршка на украинските жители погодени од војна, проценувајќи дека 12 милиони луѓе досега избегале од Украина.

Фото: Твитер/ЕБУ

Велика Британија заврши како второпласирана пред Шпанија, додека од државите во регионот најдобар пласман оствари Србија на петтото место, а Грција беше осмопласирана.

Шпанија доби максимални 12 поени од македонската жири-комисија, Србија 10, а Велика Британија осум.

Меѓу песните во финалето преовладуваа балади, додека впечатливи сценски настапи имаа Шпанија, Србија и Норвешка.

Ревијален настап во Торино имаше и ланскиот победник „Манескин“, претставувајќи го новиот сингл „Supermodel“.

Македонската претставничка Андреа Коевска со песната „Circles“ не успеа да обезбеди пласман во финалето на овогодинешното издание на „Евровизија“.