Ознака: Универзална

По пожарот во Универзална сала, Костадиновска-Стојчевска најави тужба за Арсовска, за...

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска ги отфрли вчерашните обвинувања од градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска и најави тужба за клевета. Министерката денеска на...

Поезијата е израз на една меморијална и универзална визија

Францускиот поет Жан Пјер Симеон добитник на „Златен венец“ Добитник на „Златен венец“ за 2024 година, главната награда на „Струшките вечери на поезијата“, е истакнатиот...

Министерството за култура ја презема реконструкцијата на Универзалната сала

На денешната владина седница е усвоена информацијата од Министерството за култура за пренесување на правото за реконструкција на Универзалната сала, соопшти вечерва владината прес-служба. Со...