Ознака: трикафта

Демири и АЦФ: Трикафта го подобрува животот на пациентите со цистична...

Министерот за здравство д-р Илир Демири, денеска се сретна со претседателите на Асоцијацијата за цистична фиброза (АЦФ) Александар Стамболиски и Елмир Сејфулаи, како и...

Две деца примија „трикафта“, белодробната функција им е подобрена, соопшти Демири

Две малолетни пациентки со цистична фиброза, Стефанија (13) и Хатиџе (15), во четвртокот го примија лекот „трикафта“ на Клиниката за детски болести, соопшти Министерството...

Меџити: Обезбеден лекот „Трикафта“ за 12 пациенти, постепено во претстојниот период...

Лекот „Трикафта“ е веќе на Универзитетската клиника за детски болести, со 100 милиони денари набавена е терапија за следните неколку месеци, дополнително предвидени се...

Меџити: Лекот „трикафта“ не е поскапен, побрза разрешница на случајот со...

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска ги негираше информациите дека лекот „трикафта“ е поскапен и посочи дека интензивно се работи на позитивната листа на...

Бирократски процедури се пречка за дополнителни пациенти да добијат „трикафта“

Соопштено на состанок со министерот Фатмир Меџити Бирократски процедури биле пречка за лекот „трикафта“ да го добијат и други пациенти со цистична фиброза, покрај 12...

Ќе биде решен проблемот со набавката на „трикафта“, најави Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска изјави дека проблемот со набавката на лекот „трикафта“ за пациентите со цистична фиброза ќе биде решен, но додека...

Лекувањето е проблем кога здравството е заболено

Јавниот здравствен систем незалечен од познатите хронични слабости Борбата за лек на лицата со ретки болести можеби најбрутално ја илустрира состојбата со која се соочуваат...

Ако сè се одвива како што ни беше кажано, протести нема...

По повикот до лицата со цистична фиброза на средба во Министерството за здравство, претседателот на асоцијацијата, Фики Гаспар, рече дека на неа се разговарало...

Пациенти со цистична фиброза повикани во Министерството за здравство, се очекуваат...

Лица со цистична фиброза биле повикани на средба во Министерството за здравство, која треба да започне денеска во 13.15 часот. Информацијата за МИА ја...

Пациенти со цистична фиброза над 26 години да не плаќаат патарина...

Пациентите бараат и побрзо да го добијат лекот „трикафта“ Заглавена е во владини лавиринти постапката за обезбедување на лекот „трикафта“ за уште 30 пациенти со...